Opony do wózka widłowego. To powinieneś wiedzieć.

Opony to jeden z podstawowych elementów wózka widłowego. Jakie opony wybrać i jak sprawdzać ich stan? Oto niezbędna wiedza dla każdego użytkownika.

Opony do wózków widłowych – rodzaje

Jeśli chcemy, by praca przy użyciu wózka widłowego była bezpieczna i bezawaryjna musimy zadbać o wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia ogumienie. Ważne, by było odpowiednio dobrane, a jego stan regularnie sprawdzany.

Opony do wózków widłowych są dwojakiego rodzaju: monolityczno-gumowe opony superelastyczne używane w wózkach widłowych oraz dętkowe opony pneumatyczne wypełnione powietrzem. Te dwie formy różnią się konstrukcją, trwałością i sposobem mocowania. Przed rozpoczęciem pracy warto zwrócić uwagę na to, która opona najlepiej sprawdza się na powierzchni, na której będzie pracował wózek widłowy. Opony superelastyczne nie mają wolnych przestrzeni, są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne i zużycie,  a także czynniki atmosferyczne oraz chemiczne. Opony pneumatyczne są wypełnione sprężonym powietrzem. Taki rodzaj ogumienia stosowany jest w pojazdach, które pracują na nierównym podłożu lub przewożących delikatne ładunki.

Kiedy należy wymienić oponę w wózku widłowym?

Użycie nowego ogumienia jest konieczne w przypadku zużycia opony lub jej uszkodzenia mechanicznego. W prosty i szybki sposób możemy ocenić stan techniczny opon dzięki wskaźnikowi zużycia bieżnika, który jest umieszczany na oponie. Jeśli głębokość rzeźby bieżnika przekracza 16mm, musimy ją niezwłocznie wymienić. Musimy to zrobić także, gdy zauważymy pęknięcia, rozwarstwienia czy wybrzuszenia na ogumieniu. Ważna jest także kontrola ciśnienia w oponach. Prawidłowe ogumienie oraz jego kontrola to podstawowe elementy, które pozwolą nam pracować w sposób efektywny i bezpieczny.