rumia

Rumia – zwiedzanie

Rumia jest malowniczymi miastem położonym nad Zgórską Strugą. Jest jednym z trzech miast tworzących tzw. Małe Trójmiasto. Ciekawostką jest fakt, iż Rumia to największe miasto polskie, które nie jest siedzibą powiatu ( w tym przypadku powiatu wejherowskiego). To stąd wywodzą się wybitne postacie takie jak Prof.sztuk muzycznych Roman Grucza czy też Teresa Kulig-Viklund, które zostały okrzyknięte honorowymi obywatelami Rumii

Nagrodzony dworzec

Odnowiony dworzec kolejowy pełni nie tylko rolę dworca umożliwiającego komunikację ale również Stacja Kultura stanowi kulturalną wizytówkę miasta, która została otwarta w 2014 roku. Na stacji swoje miejsce mają organizacje pozarządowe ale również Miejska Biblioteka Publiczna. Odbywają się tutaj również różnego rodzaju imprezy artystyczne. Stacja Kultura zachwyca designem i funkcjonalnością, które docenione zostały w konkursie Library Interior Design Awards w kategorii Single Space Design. Zrewitalizowany dworzec będący nowoczesnym centrum kultury zajął w tym konkursie pierwsze miejsce.

Janowo – największa dzielnica

Charakterystyczne miejsce na mapie Rumii – Janowo, które jest największą dzielnicą, uważane za centrum kulturalne Rumii, gdyż znajdują się tam instytucje oświatowo-wychowawcze oraz biblioteka. Na jego terenie znajduje się również rzymskokatolicki Kościół św. Jana z Kęt. Powstanie kościoław Rumii jest bezpośrednio powiązane z powstaniem osiedla Janowo, gdyż w wyniku rosnącej liczby mieszkańców na nowopowstałym osiedlu, istniejące tam kościoły np.: Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych oraz Podwyższenia Krzyża Świętego nie miały możliwości aby zaspokoić potrzeby wszystkich parafian.  Powiększająca się liczba mieszkańców była powodem podjęcia decyzji o budowie nowego kościoła oraz utworzeniu nowej parafii.

Ważnym punktem na mapie, który można odwiedzić podczas podróży do Rumii to ruiny Koscioła św. Krzyża, który został zniszczony podczas II wojny światowej i nie został nigdy odbudowany. Miasto, mimo iż jest mniejsze od swoich sąsiadów to nie odstaje od nich nawet na krok pod względem miejsc wartych zobaczenia oraz różnorodnych (często nietypowych) atrakcji.