Dzisiaj mamy: Poniedziałek, 26 Sierpień 2019

Wejherowskie Centrum Kultury uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości

Wtorek, 13 Listopad 2018

Wejherowskie Centrum Kultury uczciło setną rocznicę odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów.

Wyniszczająca dla europejskich mocarstw Wielka Wojna stworzyła okoliczności pozwalające na odtworzenie państwa polskiego, które formalnie nie istniało przez ponad wiek.

W sercach i umysłach tysięcy Polek i Polaków wciąż istniała jednak chęć odrodzenia ojczyzny i idea niepodległościowa nie słabła. To ich ogromne pragnienie wolności, a także sprzyjające okoliczności polityczne po największej z dotychczasowych wojen doprowadziły do tego, że w listopadzie 1918 r. na nowo odrodziła się niepodległa Rzeczpospolita.

11 listopada, w tym wyjątkowym dniu, świętowaliśmy w całej Polsce. Obchody jubileuszu odzyskania niepodległości to nie tylko uroczystości w stolicy, czy wydarzenia w największych miastach. Do świętowania włączyło się także Wejherowskie Centrum Kultury, które w ramach projektu "Oblicza Niepodległej" zorganizowało szereg działań mających przedstawić obraz tamtych czasów
z perspektywy mieszkańca grodu Wejhera.

W Filharmonii Kaszubskiej zaprezentowano zrealizowany z niezwykłym rozmachem spektakl teatralno-muzyczny "12 opowieści na dobre czasy". Na scenie wystąpiło ponad 100 artystów, którzy w poruszający sposób opowiedzieli o czasach międzywojnia widzianych oczyma wejherowskiego dziecka.

Każdy, kto odwiedzi galerię Filharmonii może podziwiać wystawę "Oblicza niepodległej".

To interdyscyplinarna wystawa z elementami audiowizualnymi przedstawiająca niezwykły okres dwudziestolecia międzywojennego w Wejherowie, ze szczególnym naciskiem na postać niezwykle charyzmatycznego, wybitnego burmistrza - Teodora Bolduana. To właśnie dzięki niemu  i zaproponowanym przez niego kierunkom rozwoju Wejherowo rozkwitło i stało się wówczas znaczącym miejscem na mapie regionu.

Mieszkańcy spacerujący po Placu Jakuba Wejhera od kilku tygodni mogą natknąć się na sylwetki osób zasłużonych przy odbudowie państwowości po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Każda z tych postaci opatrzona została specjalnym kodem, który należy sczytać telefonem komórkowym. Dzięki temu poznamy historię tej postaci oraz ciekawostki biograficzne.

Wspomniane działania zrealizowane zostały w ramach projektu „Oblicza Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Komentarze
Reklama