Dzisiaj mamy: Czwartek, 2 Kwiecień 2020

Rynek wtórny czy rynek pierwotny – jakie mieszkanie kupić w Trójmieście?

Wtorek, 26 Czerwiec 2018

Choć tak naprawdę na wybór mieszkania składa się wiele różnych czynników, to w Trójmieście w przeciwieństwie do reszty kraju, lepiej prezentuje się rynek pierwotny. To nowych mieszkań najczęściej poszukują osoby pragnące zamieszkać w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni. Nie oznacza to jednak, że sytuacja na rynku wtórnym prezentuje się niekorzystnie. Kupno jakiego mieszkanie w Trójmieście będzie najlepszym rozwiązaniem?

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Nowe mieszkania często kupuje się w fazie projektów, dlatego nie można zobaczyć, jak dany budynek będzie wyglądał w chwili oddania go właścicielom (czyli np. za 2 lata). Można mieć jednak pewność, że mieszkanie powstanie w oparciu o nowoczesne technologie budownictwa – o wiele trwalsze niż starsze budownictwo. Dodatkową zaletą nowych mieszkań jest możliwość wykończenia ich pod własne wymagania. Trzeba jednak mieć świadomość, że im większy standard wykończenia, tym większa cena za m². Na niekorzyść  inwestycji w mieszkanie z rynku pierwotnego przemawia jednak czas oczekiwania oraz konieczność pogodzenia raty kredytu hipotecznego z kosztami wynajmu aktualnego lokum. Z kolei plusem są opłaty transakcyjne – w przypadku mieszkań deweloperskich nie płaci się podatku od czynności cywilno-prawnych (tzn. PCC), który wynosi 2% ceny lokalu. Gdy deweloper jest rzetelny i sprawdzony, to o wiele łatwiejszy i pewniejszy jest zakup nowego mieszkania.

Mieszkanie z rynku wtórnego

Podczas kupowania nieruchomości z rynku wtórnego dokładnie widać jak prezentuje się dana budowla. Często są to więc mieszkania sprawdzone, wolne od wad lub z wadami ewentualnie już wykrytymi i naprawionymi. Przyjęło się, że kupno lokalu w starym budownictwie to mniej pewna inwestycja. Nie jest tak zawsze. Blokami wchodzącymi w skład np. wspólnoty mieszkaniowej, zarządzają przeważnie profesjonalni administratorzy tacy jak Nordhome.com.pl, wobec czego można mieć pewność, że budynek będzie utrzymany w dobrym stanie. Co więcej, decydując się na rynek wtórny, trzeba liczyć się z kosztami – podatkiem (PCC), ewentualnym remontem części mieszkania czy zatrudnieniem pośrednika, który pomoże spokojnie przejść przez cały proces transakcyjny.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeżeli kupującemu zależy na szybkim wprowadzeniu, to lepszym rozwiązaniem będzie rynek wtórny. Z kolei nowe mieszkanie to możliwość wykończenia w bardziej indywidualny sposób. W Trójmieście zdecydowanie przeważają lokale deweloperskie – to na nie jak na razie jest największy popyt, co sprawia, że tego typu firmy prześcigają się w nowych inwestycjach. Jeżeli kupującemu zależy na inwestycji na długie lata, to wybór rynku pierwotnego będzie najpewniejszym rozwiązaniem.

Komentarze
Koronawirus: Raport z Powiatu Wejherowskiego, Pomorza i Polski
Reklama