Dzisiaj mamy: Środa, 19 Wrzesień 2018

Przestrzeń kreatywna w biurze – warto?

Piątek, 18 Sierpień 2017

Coraz częściej w wielu firmach zaobserwować można tzw. przestrzenie kreatywne. Zobaczmy, czym one dokładnie są i czy integracja pracowników w ten sposób jest dobrym pomysłem.

Zacznijmy od tego, że przestrzeń kreatywna to miejsce w firmie, które ma za zadanie ułatwić integrację pracowników, często skupionych na swoich indywidualnych zadaniach. To, krótko mówiąc, przestrzeń mająca ułatwić komunikację, co sprzyja kreacji przyjaznej atmosfery. Za wzór, jaki podaje fabryka mebli biurowych Wuteh na swoim blogu, uchodzą często przestrzenie kreatywne, które spotkamy w siedzibie Google’a. Nie wszystko jednak musi być zrobione z takim rozmachem, jak tam.

Przestrzeń kreatywną można stworzyć na wiele, często bardzo prostych sposobów. Wystarczy trochę miejsca, wygodna kanapa, pufy i bliskość ekspresu do kawy. Najważniejszy jest dobry powód, by na chwilę się zatrzymać i porozmawiać, niekoniecznie o pracy. Wtedy chwila oddechu od kolejnych zadań przyniesie prawdziwą regenerację.

Zielone ściany, książki i… nowa szafa

Stąd w tego typu pomieszczeniach częsta obecność piłkarzyków, konsoli, a nawet bilardu. Czasem stoją one bezużytecznie. Powód? Brak impulsu do zgromadzenia się wokół nich. Czasem wystarczy najprostszy stolik. Rozwiązań dostarcza przywołana fabryka mebli biurowych Wuteh. Minimalistyczny stolik z serii LOFT (na zdjęciu) można zmieścić praktycznie wszędzie, co może zachęcić do przybliżenia puf do siebie i wypicia wspólnej kawy.

Element integrujący jest tutaj bardzo ważny. Działa najskuteczniej, gdy jest nienachalny. Przez to nie odbierzemy go jako odgórnej zachęty do pobudzenia rozmowy. Naturalność, bo to o nią w tym wszystkim chodzi, może pojawić się także za sprawą roślinności. Zieleń, jak wiadomo, wpływa kojąco na oczy. Dlatego, dobrym pomysłem może się okazać zaaranżowanie zielonej ściany, dla której nie potrzeba wcale dużo miejsca.

Podobnie, jak dla szaf, których kilkadziesiąt różnych wariantów w ramach trzech systemów, proponuje swoim klientom fabryka mebli biurowych Wuteh. Na ich półkach można pomieścić czasopisma, również te branżowe i książki, które mogą okazać się dobrym pretekstem do spędzenia chwili poza własnym biurem.

Przestrzeń kreatywna – tak, ale…

Nie zawsze przestrzeń kreatywna powinna oferować wiele rozrywek dla pracowników. Część osób lubi aktywnie wypoczywać. Większość z nas prawdopodobnie woli jednak naładować akumulatory spokojniej - podczas rozmowy, z kubkiem kawy w ręku. Dlatego, aranżując przestrzeń kreatywną, skupmy się na jej podstawowych elementach.

Wygodna kanapa lub pufy, w których można utonąć, nieco zieleni czy książka pozwoli wyciszyć się, przeczekać okres spadku sił i skutecznie się zregenerować. Odpowiadając na pytanie postawione w tytule, na przestrzeń kreatywną postawić na pewno warto. Dobrze jest to jednak zrobić bez ślepego naśladownictwa pojawiających się trendów - po prostu z głową.

Artykuł opracowany przy współpracy z: fabryką mebli biurowych Wuteh.

Komentarze