Dzisiaj mamy: Piątek, 29 Maj 2020

Oszukał metodą na Blik-a – policjanci przypominają i apelują

Czwartek, 7 Maj 2020

Wejherowscy policjanci ostrzegają oszustwami metodą na tzw. "Blika". Oszuści wykradają dane do kont na profilach społecznościowych, po czym logują się do nich. Kolejnym krokiem przestępców jest znalezienie na liście znajomych osoby, do której popularnym komunikatorem wysyłają wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy na zakupy. W ostatnich dniach policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą „na blik-a". Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, czy mamy do czynienia z kimś bliskim, czy może z oszustem.

Od pewnego czasu oszuści posługują się nową metodą działania, oszustwem na „Blik-a", gdzie oszust uzyskuje od osoby pokrzywdzonej kod BLIK. Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych wiadomości poprzez komunikator z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą pilną potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK. Niestety ofiara nie wie, że koresponduje z oszustem.  Pamiętajmy, że w każdym takim przypadku należy zadzwonić do osoby, która prosi o pieniądze (nie na komunikator, bo do niego oszust ma dostęp, tylko dzwonimy na numer telefonu naszego znajomego). Jeżeli nie możemy się dodzwonić, to tym bardziej nie przekazujmy żadnych kodów.

Wczoraj policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą na blik-a. Pokrzywdzony otrzymał komunikatorem internetowym prośbę o przesłanie kodów blik, bo osoba mu znana potrzebowała szybko pieniędzy podczas zakupów. Po przekazaniu kodu, okazało się, że został oszukany.

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Komentarze
Reklama