Dzisiaj mamy: Wtorek, 16 Październik 2018

Na jakim placu zabaw powinno się bawić Twoje dziecko?

Poniedziałek, 13 Sierpień 2018

Czy ktoś zna dziecko, które nie uwielbia placów zabaw? Chyba nie, ponieważ maluchy (oraz starszaki) je uwielbiają i świetnie czują się spędzając czas na placu, a co za tym idzie – na świeżym powietrzu! Taka zabawa dodatkowo pozytywnie wpływa na zdrowie naszej pociechy. Co więcej, dzieci korzystają nie tylko z wielu sprzętów ale przede wszystkim mają okazję do spotkań z rówieśnikami.

Jednak zanim zabawa zacznie się na dobre trzeba zastanowić się czy wybrany plac zabaw jest bezpieczny, oraz odpowiednio dostosowany do potrzeb dzieci. 

Bezpieczeństwo dziecka to podstawa

Aby nasze szkraby mogły czuć się pewnie oraz rodzice mogli ze spokojem patrzeć na ich roześmiane twarze, place zabaw muszą być w stu procentach bezpieczne, natomiast o tym decyduje przede wszystkim lokalizacja, ogrodzenie, nawierzchnia oraz odpowiednie wyposażenie.

Plac powinien być zlokalizowany w miejscu widocznym dla ludzi, aby w razie nagłej potrzeby lub niebezpieczeństwa, ktokolwiek z przechodniów mógł zareagować. Poza tym miejsce to powinno być ogólnodostępne, blisko osiedli mieszkaniowych, przedszkoli oraz szkół, aby zainteresowani chcąc spędzić czas na placu zabaw nie musieli specjalnie w tym celu pokonywać ogromnych odległości.

Jak powinien wyglądać bezpieczny plac zabaw

Ogrodzenie to bardzo sensowny wymóg. Dzięki niemu dziecko nie oddali się w chwili naszej nieuwagi. Dodatkowo ogrodzenie chroni nie tylko przed niechcianymi psami ale również przed rozpędzonymi rowerzystami i rolkarzami. Ponadto, jeśli plac znajduje się w pobliżu ulicy, chroni dzieci przed pomysłem wtargnięcia na jezdnię. Można więc śmiało stwierdzić, że tworzy barierę, która stanowi przyjemny azyl dla naszych pociech. Jednak ogrodzenie samo w sobie powinno być stworzone z wykończeniem niemającym ostrych elementów, oraz uniemożliwiającym wspinanie się po nim jak po drabinkach – takich atrakcji dostarczy specjalne do tego urządzenie, które powinno w zupełności zaspokajać potrzeby najmłodszych.

Raczej nikt z nas nie ma wątpliwości, że nawierzchnia betonowa chociaż jest praktyczna to jednocześnie jest bardzo niebezpieczna? Upadek na beton w NAJLEPSZYM wypadku skończy się otarciem skóry, które dla dziecka będzie powodem do płaczu przez najbliższych kilka dni. Tak samo jak beton nie sprzyja bezpieczeństwu placu zabaw, tak samo powierzchnia, która jest piaszczysta, posiada wystające kamienie lub korzenie, nie jest odpowiednia do zabawy. Najlepszym rozwiązaniem jest bezpieczna nawierzchnia miękka lub elastyczna, która zamortyzuje upadek. Możemy wybrać świetnie sprawdzające się maty przerostowe, które coraz bardziej zyskują na popularności lub płytki gumowe czy nawierzchnie wylewne. Dzięki nim poziom bezpieczeństwa wzrasta maksymalnie.

Czym powinny charakteryzować się bezpieczne urządzenia?

Bezpieczne urządzenia to rzecz, z której maluchy cieszą się najbardziej. W końcu liczy się to aby mieć jak najwięcej możliwości do zabawy, co jest wprost proporcjonalne do zadowolenia użytkowników. O ile dzieci największą uwagę w wyposażeniu zwracają na kolory i kształty, o tyle my powinniśmy patrzeć na to z drugiej strony, to znaczy czy na przykład ładnie wyglądająca huśtawka od spodu nie posiada wystających, ostrych elementów, które mogą wyrządzić krzywdę użytkownikom. Jak wiadomo osoby dorosłe wiedzą, że huśtawka służy do huśtania się a zjeżdżalnia do zjeżdżania w pozycji siedzącej, natomiast dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona.

Dla niego huśtawka w połączeniu ze zjeżdżalnią może być dodatkowym torem przeszkód do świetnej zabawy, dlatego wszystkie elementy urządzeń muszą być całkowicie bezpieczne z każdej strony. Należy też pamiętać o strefie bezpieczeństwa na placu zabaw. Wszystkie zestawy muszą znajdować się w odpowiedniej odległości między sobą, aby zabawa malucha w piaskownicy nie przeszkadzała użytkownikowi zjeżdżalni.

Tablice informacyjne i regulamin placu zabaw

Bardzo ważną kwestią jest też umieszczenie tablicy informacyjnej oraz regulaminowej. Aby mieć pewność, że znamy zasady obowiązujące w tym miejscu oraz wiemy, do czego jakie urządzenie jest przeznaczone, należy najpierw zapoznać się z tablicami. Gdy już mamy tą świadomość, nic nie stoi na przeszkodzie aby spędzić czas na placu pełnym różnego rodzaju form do zabawy.

Gdy dane wymogi są spełnione możemy mieć pewność, że nasza pociecha bawi się bezpiecznie.

Artykuł powstał we współpracy z doświadczonym producentem bezpiecznych placów zabaw dla dzieci, firmą Activeline - https://activeline.eu/.

Komentarze