Dzisiaj mamy: Środa, 19 Wrzesień 2018

Burmistrz Rumi z absolutorium!

Czwartek, 28 Czerwiec 2018

Podczas sesji Rady Miejskiej Rumi, która odbyła się w czwartek 28 czerwca, większość radnych zdecydowała o przyznaniu burmistrzowi Michałowi Pasiecznemu absolutorium. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, natomiast przeciw zagłosowali dwaj przedstawiciele lokalnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Absolutorium oznacza zatwierdzenie wykonania budżetu za poprzedni rok. W przypadku Rumi o jego udzieleniu decyduje rada miejska. Przygotowane przez burmistrza sprawozdanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, której skład orzekający stwierdził, że daje ono pełen obraz zrealizowanych dochodów i wydatków budżetu miasta, a wydatki bieżące nie przekroczyły wysokości wykonanych dochodów bieżących, co zgodne jest z wymogami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie zaopiniowała również wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie burmistrzowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu miasta za 2017 rok.

– Biorąc pod uwagę opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jest dla nas bardzo istotna, a także patrząc na to, czy burmistrz Michał Pasieczny realizując budżet, kierował się zasadą oszczędności, celowości, rzetelności i legalności w wydatkach, ma on nasze pełne poparcie. Podczas roku 2017 zostało zrealizowanych wiele inwestycji drogowych i modernizacji chodników, między innymi można tu wymienić rondo im. rotmistrza Witolda Pileckiego czy ul. Bądkowskiego. To spowodowało, że przejazd ulicami miasta, także tymi bocznymi, jest zdecydowanie lepszy. W tym budżecie zrealizowano też wiele obiektów rekreacyjnych i sportowych, przede wszystkim jest to ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż Zagórskiej Strugi, tzw. zielona wyspa i bieżnia lekkoatletyczna przy ulicy Stoczniowców. Sukcesem jest też otwarcie całodobowej apteki, realizacja budżetu obywatelskiego oraz rosnące wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych, a także dla dzieci, młodzieży, seniorów i osób niepełnosprawnych. Warto wspomnieć, że ten budżet został przyjęty bez sprzeciwu, a uchwały były podejmowane niemal jednogłośnie, co świadczy o tym, że wszelkie działania były akceptowane przez całą radę miejską. Michał Pasieczny to jeden z nielicznych burmistrzów w Polsce, który cieszy się takim poparciem rady miejskiej –  podkreśla Małgorzata Łoboz, przewodnicząca klubu Platforma Obywatelska w Rumi oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Rumi.

Przyznanie absolutorium stanowi nie tylko ocenę działań związanych z pracą urzędu i wydatkowaniem przez burmistrza gminnych pieniędzy, ale jest również swoistym wyrazem zaufania miejskiej rady.

– Tego, że burmistrz uzyska absolutorium byłam w stu procentach pewna, ponieważ to, co się zadziało przez ostatnie cztery lata w naszej gminie jest naprawdę pozytywnym precedensem. Nie chcę wracać do tego, co się działo podczas poprzednich kadencji. Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy zauważają zmiany w naszym mieście. Są to nie tylko ogromne inwestycje, przeprowadzane dzięki środkom zewnętrznym, ale i wiele innych przedsięwzięć. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wspaniała praca urzędników, często traktujących swoją pracę jak pasję. Taką drużynę właśnie stworzył burmistrz Michał Pasieczny, a efekty widać gołym okiem. Współpraca układa się bardzo dobrze także pomiędzy radą a burmistrzem. Jestem radną po raz trzeci, więc mam pewien pogląd na te sprawę. Trzeba podkreślić, że przez te cztery lata nie było u nas polityki w żadnym kontekście, a wszystkie decyzje są podejmowane z myślą o mieszkańcach. Wiem, że brzmi to jak truizm, ale tak właśnie się dzieje. Widać to również, gdy się spojrzy na kalendarz imprez kulturalnych i sportowych. Podsumowując, mam nadzieję, że obecny burmistrz będzie pełnił tę funkcję przez kolejną kadencję, ponieważ te działania wymagają kontynuacji – mówi Maria Bochniak, radna niezależna oraz przewodnicząca Komisji do Spraw Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Komentarze