Dzisiaj mamy: Wtorek, 16 Październik 2018

Akcyza za auto – krok po kroku

Środa, 12 Wrzesień 2018

Sprowadzenie pojazdu z zagranicy nie należy do najprostszych czynności, jednak niskie ceny na rynkach motoryzacyjnych w niektórych państwach sprawiają, że jest to zajęcie opłacalne i przyciągające wielu chętnych kupców. Problem logistyczny dotyczący zakupu i przetransportowania pojazdu z innego kraju nie jest jedyną trudnością – warto pamiętać, że import aut wiąże się również z wieloma formalnościami, o których spełnieniu należy pamiętać pod groźbą mandatu. Jedną z nich jest akcyza za auto – specjalny podatek, z którego musi się rozliczyć każdy nabywca, sprowadzający pojazd do Polski.

Oblicz akcyzę za samochód przed jego sprowadzeniem

Pierwszym krokiem dotyczącym akcyzy za samochód http://www.akcyza.com.pl, jaki warto zrobić, jest obliczenie podatku jeszcze przed sprowadzeniem swojego wymarzonego auta. Pozwoli to oszacować, czy cała transakcja będzie opłacalna, oraz przygotować się do dodatkowego wydatku.

Akcyzę za auto można obliczyć, jeśli posiada się dwa parametry: wartość pojazdu oraz pojemność jego silnika. Podatek ten jest bowiem podzielony na dwa progi, od których zależy jego wysokość:

- pojemność silnika do 2000 cm3 – w takim przypadku akcyza za samochód wynosi 3,1% jego wartości,

- pojemność silnika powyżej 2000 cm3 – w tym wypadku akcyza za auto wynosi 18,6% jego wartości.

W razie wątpliwości co do wysokości podatku warto zwrócić się do firmy, specjalizującej się w akcyzach za samochody i innych formalnościach, związanych ze sprowadzaniem pojazdów z zagranicy. Specjaliści obliczą odpowiedni podatek na podstawie otrzymanych danych.

Sprowadziłeś auto z zagranicy – co teraz? Deklaracja dotycząca akcyzy za samochód

Zaraz po sprowadzeniu pojazdu z zagranicy należy wypełnić i złożyć w urzędzie celno-skarbowym deklarację AKC-U/S, na co ma się zaledwie 14 dni od daty importu. Jest to bardzo ważny punkt – jeśli zdarzą się niedopatrzenia lub opóźnienia, można spotkać się z karami finansowymi. Ponadto, jeśli akcyza za auto nie zostanie opłacona, nie będzie możliwa rejestracja pojazdu w Polsce, a to uniemożliwi korzystanie z nowego nabytku.

Deklarację AKC-U/S należy wypełnić danymi odnośnie osoby ją składającej, zakupionego i sprowadzonego pojazdu oraz wysokości akcyzy od samochodu. W dokumencie znajdują się pytania o takie szczegóły odnośnie auta, jak jego przebieg, numer VIN czy pojemność silnika, potrzebna przy wyliczaniu wysokości podatku. Warto więc przygotować się do wypełniania deklaracji, lub zlecić to zadanie firmie, która się w tym specjalizuje.

Czy możesz być zwolniony z zapłaty akcyzy za auto?

Przepisy dopuszczają także zwolnienie z podatku akcyzowego na samochód osób znajdujących się w wyjątkowych sytuacjach. Wiążą się one najczęściej z długotrwałym pobytem w innym państwie członkowskim lub z dziedziczeniem pojazdu po osobie żyjącej na terenie innego kraju. W każdym z takich przypadków należy odpowiednio udokumentować sytuację – warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, zajmującej się akcyzami za auto, która doradzi odnośnie potrzebnej dokumentacji.

Zostaw formalności dotyczące akcyzy za samochód w rękach profesjonalistów z Warszawy

Firmy specjalizujące się w akcyzach za samochód można znaleźć w Warszawie i innych dużych miastach. Do ich usług należą takie działania, jak:

- wypełnianie deklaracji AKC-U/S,

- pomoc w zdobyciu potrzebnej dokumentacji,

- pomoc przy staraniach o zwolnienie z akcyzy za auto,

- zlecanie tłumaczeń przysięgłych zagranicznej dokumentacji pojazdu,

- obliczanie akcyzy od samochodu,

- profesjonalne doradztwo.

Komentarze